Bu Blogda Ara

Yükleniyor...

22 Mart 2010 Pazartesi

Doğal ve derin bir nefes...


Genel bir bilgi olması açısında olayı başından ele alalım;

BURUN NE İŞE YARAR?

Başlıca 3 fonksiyonu bulunan burun insan vücudunda solunum sisteminin en önemli parçasıdır.
1)Her nefes alışta vücuda giren havayı nemlendirir ve ısıtır.
2)Solunum sistemini dışarıdan gelen polen, bakteri, virüs, ve allerjenler gibi saldırganlara karşı korur.
3)Koku almamızı sağlar.
Kolay görünüyor. Değilmi! Esasında bukadar basit değildir.Diğer yandan alt sistemin bu karmaşık şebekesi nazal mukoza diye adlandırılan bir zar içindedir.Onun kritik işini gerçekleştirebilmesinden insan burnu sorumludur.Mukus üreterek, dışarıdan gelen serbest radikalleri nazal mukozada doğal yolla bloke eder.Bu nedenle mukus üretimi iyi hissetmemiz için tümüyle gerekli bir işlemdir.

BURNUMUZ NEDEN TIKANIR?

Burnumuzun sıklıkla dışarıdan gelen saldırganlarla karşılaştığında dengesini kaybeder, mukus salgısı bu dengeyi doğal yollardan korur. Dayanaklı saldırganlar, nazal mukoza da daha fazla mukus üretimine sebep olurlar.Nazal mukoza içerisindeki fazla mukus konsantrasyonu tıkanıklığa sebep olur.
Burun tıkanıklığı trafik sıkışıklığı gibidir.Mukoza vücudu dışarıdan gelen saldırganlara karşı koruyacak yer bulamaz.Bundan dolayı bağışıklık sistemimiz ödem, kaşıntı, kızarıklık ve hapşırma gibi
anti-enfeksiyonel reaksiyonlar vererek önlem alır.
Burnumuzun tıkanmasını birçok sebebi vardır.
En çok rastlanan yaygın sebepler;
-Viral enfeksiyonlar (Grip, nazal semptomlar gösteren faranjit)
-Soğuk algınlığı
-Saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar
-Hava kirliliği
-Sıksık tekrarlanan burun kanamaları
-Regüjitasyon, gastro-oesophageal reflü (yemek borusu kanseri)
-Burun ameliyatları
Bir grup insanlar diğerlerine göre burun tıkanıklığına daha eğilimlidirler. Örneğin yeni doğanlar, bebek ve çocuklar, alerjisi olanlar, hamile bayanlar, kalp hastaları sıksık burnu tıkanan bazı insanlar bizden daha sık nefes alırlar.Bu büyük bir sorunmudur? Gerçekte değil! Bu problemlerden bihaber olduğu sürece erkek yada bayan,onları komplikasyonlardan uzaklaştıracak yanlıca diş fırçalamak duş almak gibi bir rutine ihtiyaç duyarlar.

NEDEN DOĞAL YOL EN İYİ YOLDUR?

Doğanın basit bir kuralını sıksık unuturuz. Çözüm; büyümeden problemin çözülmesine uygun olmalı.Çünkü; doğal denge eğer burun tıkanıklığı gibi küçük bir problemse bile çok saldırgan bir çözümle hücum edebilir. İnsan vücudu tepki vererek bu kısır döngünün nahoş etkilerinden kurtulmak için gerekli ek tedavilere başlayacaktır. Bu mekanizmanın bazı ortak belirtileri burun kanaması, yanması, ve nazal dekojestanların sebep olduğu ribaund etkisi hatta bazı kimyasal maddelere bağimlılıktır.

Bu sebepten bazı kimyasal maddeleri ,ilaçları almadan önce eczacı yada hekim gibi sağlık konusunda uzman kişilere danışmamız önemlidir.Çünkü neye nekadar ihtiyacımız olduğunu onlar bilirler.
Ayrıca bazı insanlar nazal konjesyonu gidermek için kimyasal ürünleri kullanmamalıdırlar.Klasik örnekleri; hamile bayanlar, bebekler, kalp hastaları, kulak burun yada boğaz ameliyatı olmuş kişilerdir.
Bunlar içinde bir çözüm yokmudur?
Tüm bu husus ve sebeplerin üzerinde naturel yol en iyi yoldur ve natürel yol denizden geliyor.
Belki fark etmişsinizdir; denizde yüzdüğünüzde burnunuz akmaya başlar ama daha kolay ve iyi nefes alırsınız.Bu ‘ osmoz ‘ adı verilen doğal fenomen yüzündendir.Çünkü deniz suyu vücut sıvılarından çok tuz içerir.(hipertoniktir) Doğa sevgili dengesini korumak için fazla su burnumuzdan dışarı akar.

SİNOMARİN TAM OLARAK NEDİR? VE TIKANIK BURUN ÜZERİNDE NE İŞE YARAR?

Sinomarin bir hipertonik deniz suyu solisyonudur. Bu su Fransa’nın Brittany Saınt –Malo kıyı sahillerinden alınmaktadır. Bu bölge gelgitleryle olduğu kadar ‘oysters clams’ gibi deniz yosunlarını yetişmesiyle de bilinir. Fransız hükümetinin sıkı takibi altındaki deniz suyu temizliği kontrolleriylede karakterizedir.
Sinomarin bir hipertonik deniz suyu solisyonudur. Çünkü saf deniz suyu az miktarda saf su ile sulandırılmıştır. Böylece deniz suyunu burnunuza çektiğinizde oluşacak muhtemel ‘yanma hissi ‘ ni elimine ederken deniz tuzunun tüm minarelerini barındırır.Sonuç olarak; izlenen yolda yararlı etkileri olan bir nazal dekonjestandır.

- Ozmoz etkiyle Sinomarin nazal kavite üzerindeki inflamasyonlu dokudan fazla suyu uzaklaştırır.
- Deniz suyu olarak Sinomarin burnu kavitede toplanan yabancı partiküllerden krutlardan temizler ve dışarı atar.
- Sinomarinle sunulan minarel deniz tuzları, konjesyon nedeniyle normal fonksiyonları bozulan mukozanın yenilenmesine yardımcı olur. Mukozal dengeyi düzenler.
- Sinomarin içeriğin bulaşmasına izin vermeyecek sofistike bir sistemle ambalajlanmıştır ve koruyucu madde içermez.

SİNOMARİN HAKKINDA SORULAN ORTAK SORULAR

KULLANICI UMDUĞU SONUÇLARI NEZAMAN GÖREBİLİR?
Eğer ürün doğru olarak kullanılrsa ilk birkaç kullanımın hemen ardından semptomların azaldığı kanıtlanmıştır.

SİNOMARİN NEKADAR SÜRE KULLANILMALI?
Sinomarin kullanım süresinde bir limit yoktur. Akut durumlarda konjesyona sebep olan bulgular bitene kadar kullanılmalı;
Kronik durumlarda; problem süresince kullanılmalıdır.
Sıklıkla insanlar; esas problem kaybolduktan sonrada günlük bir rutin olarak sinomarin kullanımını sürürürler.

SİNOMARİN BASINCI KULLANICILAR İÇİN FAZLA OLABİLİRMİ?
Basınç hissi çok subjektiftir. Nazal yıkama yapmayan insanlar bu işleme alışmak için biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler. Sinomarinin içerdiği basınç rahatsızlık hissi vermeden solüsyonun sinüslere kadar ulaşmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Basınç hisi her kullanım esnasında püskürtülen miktarlada ilintilidir. Birkaç kullanım sonrasında kullanıcı uyumu rahatsızlık hissi vermeyecek etkin ideal püskürtme miktarını belirleyecektir.

HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMLERİNDE SİNOMARİN KULLANILABİLİRMİ?
Evet, çünkü sinomarin %100 doğaldır ve koruyucu içermez. Hamileliğin ilk ayından itibaren kullanılabilir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Deniz suyuna karşı hassasiyeti olan insanlarda kullanım sürecinin ilk 3-4 gününde yanma yada geçici irritasyon görülebilir.Kaydedilmiş yan etkisi bulunmamaktadır.

SİNOMARİN KURUMAYA SEBEP OLURMU?
Hayır. Bol miktarda tuz içermesine rağmen sinomarin nazal mukozayla birleştiğinde inflamasyonlu dokudan suyu dışarı atar. Bu işlem mukoza dengesi heriki tarafta da tuz konsantrasyonunu sağlayana kadar devam eder.Böylelikle tuz konsantrasyonu heriki tarafta da izotonik hale gelir ve böylelce kurumaya sebep olmaz.

4 yorum:

 1. Tebrikler, güzel bir yazı olmuş. :)

  YanıtlaSil
 2. acıklayıcı ve guzel bır yazı

  YanıtlaSil
 3. Gayet güzel bir anlatım..hayırlı olsun..

  YanıtlaSil
 4. Tebrikler çok beğendim,paylaştım.

  YanıtlaSil